Equal Pay Day je tu už o pár dní. Témy konferencie sú zacielené na priepastnú nerovnosť v odmeňovaní medzi pohlaviami, ale aj na ageizmus a prínos tímovej práce rôznych generácií.
Ambasádorka konferencie, Sandra Balážiková, Head of ING Hubs Slovakia, má viac ako pätnásťročné medzinárodné skúsenosti v oblasti ľudských zdrojov. Počas svojej pracovnej kariéry sa venovala náboru talentov, leadershipu, manažmentu angažovanosti zamestnancov, riadeniu vzdelávacích programov a projektov. Osobne sa zapája do ženských tém, akými sú rodová rovnosť, podpora jednorodičov, či podpora žien v ich kariérnom rozvoji. Stojí aj za iniciatívou Equal Pay Day, a preto ochotne odpovedala na pár otázok týkajúcich sa hlavnej myšlienky a cieľov konferencie, ktorá sa koná od 7. do 9. novembra v Bratislave.
Diskriminácia, rovnosť a financie
Na pracoviskách sa ešte vždy stretávame s diskrimináciou v odmeňovaní mužov a žien. Máte s nerovnosťou osobné skúsenosti?
Ja osobne, v rámci mojich pracovných skúseností, nie, nakoľko som vždy pracovala v etablovaných globálnych firmách. Samozrejme si uvedomujem, že nie všetky máme takéto skúsenosti a žiaľ, aj z môjho blízkeho okolia, mám navnímané prípady, kde platová spravodlivosť v súlade s pracovnou pozíciou nebola zachovaná.
Napriek tomu, že ste nespravodlivé odmeňovanie nezažili, je pre vás otváranie tejto témy dôležité?
Pre mňa je toto mimoriadne citlivá téma, pretože ma vychovávala matka samoživiteľka, plus aj ja sama som mama. Téme rodovej rovnosti a podpory rodičov sa venujem už pár rokov, a preto sa spájame s iniciatívami ako je tá vaša, Equal Pay Day konferencia. Pomenúvate problém a aktívne vyzývate k zmene, a to je cesta.
Kde a akým spôsobom musí dôjsť ku zmenám, aby rovnosť príležitostí a rovnosť v odmeňovaní reálne fungovala v praxi?
Z môjho pohľadu sa zmena musí stať na nasledovných stranách:
- firmy/zamestnávatelia, ktorí nastavia rovné platové a pracovné podmienky
- štát/smernica, ktorá ukotví a zadefinuje túto rovnosť v pracovnom práve
- ženy, ktoré si budú viac veriť a nebudú sa podhodnocovať na platovej škále
- vnútorná integrita, každého z nás, keďže vieme, že žiaľ aj smernice/zákony sa dajú obísť
O Smernici Európskej únie o transparentnosti odmeňovania ste už určite počuli. Ako sa na ňu vo vašej spoločnosti pripravujete?
O smernici som samozrejme počula a ako ING Globálne sme prešli hĺbkovým auditom, kde sme v tom čase boli vyhodnotení ako jedna z mála globálnych spoločností pripravená na takúto smernicu.
Myslíte si, že je slovenský trh pripravený na Equal Pay politiku?
Za nás v ING Hubs Slovakia pripravení sme a verím, že veľké nadnárodné spoločnosti do určitej miery tiež. Z toho vyplýva, že pripravenosť trhu má základ, no aká bude realita, si nedovolím odhadnúť. Myslím si však, že rovnako ako v roku 2018, keď začala platiť smernica o zverejňovaní platu v pracovných ponukách a firmy museli pristúpiť k zmene, aj teraz nastane podobný proces. Firmy aj štát budú musieť zareagovať.
Čo od smernice očakávate?
Očakávam a zároveň verím, že percento nerovnosti platov medzi ženami a mužmi bude mať časom klesajúcu tendenciu. Osobne oceňujem pripravenosť našej firmy, pretože nemusíme riešiť takmer žiaden „gender pay gap” – rozdiel vo výške platu medzi pohlaviami. Bez ohľadu na pohlavie máme na rovnakej pozícii rovnaké hodnotiace kritéria i plat.
Uvediete aj príklady?
Pravdaže. Ak uchádzač požaduje 950 euro a minimálna mzda na danej pozícii je 1 250 euro, dostane 1 250 euro a nie 950 euro. Aj takýmto spôsobom sa snažíme predchádzať podhodnoteniu žien.
Je v ING Hubs Slovakia transparentnosť samozrejmosťou?
Čo sa týka platov sme v našej spoločnosti absolútne transparentní. Každý vie, do ktorej platovej triedy patrí a o koľko si vie prilepšiť podľa svojho hodnotenia „pay for performance” – odmena na základe výkonu.
Prečítajte si: Emotívna kampaň 365.bank: Dajme všetkým rovnaké euro
Čo pre vás znamená byť finančne gramotná?
Pre mňa osobne je finančná gramotnosť schopnosť efektívne riadiť svoje financie a rozumieť základným princípom hospodárenia s peniazmi.
Malo by byť vzdelanie k finančnej gramotnosti smerované aj deťom?
Je veľmi dôležité, aby deti už v mladom veku získali základné znalosti hospodárenia, pretože tieto zručnosti sú nevyhnutné pre ich budúcnosť. Iba tak vyrastie generácia, ktorá bude vedieť efektívne rozložiť financie, investovať a zabezpečiť si lepší život na dôchodku. Bez týchto znalostí to nejde. Dnešná generácia detí, zvyknutá mať všetko v okamihu a na jeden klik, si aj v rámci finančnej gramotnosti alebo „vreckového” uvedomí, že na peniaze sa pracuje. Potrvá to nejaký čas, ale natrénujú si takzvaný work ethics – pracovnú morálku.
Equal Pay Day prichádza už po druhýkrát
A prichádza s témami, ktoré rezonujú v spoločnosti. Iniciatíva Equal Pay sa nebojí otvárať diskusiu a hľadať praktické spôsoby, ako meniť zabehnuté štruktúry a docieliť rovnosť v rôznych oblastiach.
Jednou z tém, ktorá dostane priestor počas konferencie je aj Odliv talentov – nástupníctvo, v ktorej ako spíkerka vystúpi aj Sandra Balážiková. Máte sa na čo tešiť. Stačí, keď si zakúpite vstupenku a vychutnáte si bohatý trojdňový program.
Zdroj titulná foto: Pexels_alexasfotos, www.equalpayday.sk
Autorka článku: Veronika Samborská