U nás sú dôvodom vysoké výdavky, ale aj nízke finančné rezervy. S investovaním má skúsenosť necelá tretina Slovákov.
Podľa dát OECD pociťuje až 70 % ľudí žijúcich v Európe finančný stres. Vyššiu mieru obáv majú pritom ženy.
Na Slovensku môžu byť dôvodom rastúce ceny a s tým súvisiaca vysoká inflácia, v rámci ktorej sa naša krajina nachádza nad úrovňou priemeru EÚ. Čo sa týka finančných rezerv, úspory v prípade straty príjmu má vybudované len približne polovica populácie. Celková výška finančného majetku na obyvateľa je u nás podľa Eurostatu 3,5-násobne nižšia ako v Česku a patrí medzi najnižšie v EÚ.
„Slováci by sa mali aktívnejšie zaoberať svojimi osobnými financiami. Ako prvé odporúčame spraviť si prehľad príjmov a výdavkov za posledné tri až štyri mesiace a podľa toho si stanoviť realistický mesačný rozpočet. Súčasťou toho by malo byť aj vytipovanie oblastí, kde vieme výdavky obmedziť alebo úplne odstrániť. Pravidelné sledovanie rozpočtu by sa malo stať bežnou rutinou. Základom začínajúceho finančného zdravia je zmena doterajších návykov,“ hovorí Linda Gáliková, head of PR vo Finaxe.
Rozdiel, ktorý vďaka tomuto kroku ušetríme, následne môže podľa nej poslúžiť na tvorbu finančnej rezervy. Tá by sa mala pohybovať vo výške troch až šiestich mesačných výdavkov v závislosti od povahy zamestnania, počtu detí či zadlženosti.
Podľa Eurobarometra však v prípade straty príjmu nemá vytvorené potrebné úspory približne polovica populácie na Slovensku, pričom z toho takmer pätina nemá žiadnu rezervu a žije od výplaty k výplate.
Tvorba finančnej rezervy je pritom základom vedúcim k odbúraniu finančného stresu. Na dosiahnutie tohto cieľa je však potrebné zaoberať sa aj revíziou dlhov. Vo všeobecnosti platí, že zredukovať by sme mali najmä tie pôžičky, ktorých ročná úroková miera presahuje 5 % a slúžia na financovanie spotreby.
Spôsobom, ako si zabezpečiť dlhodobú finančnú stabilitu je tiež investovanie, s ktorým má skúsenosť podľa Eurobarometra menej ako tretina Slovákov. Jedným z dôvodov je aj nízka finančná gramotnosť, v ktorej sa Slovensko drží podľa dát OECD pod úrovňou európskeho priemeru.
„K ekonomickej stabilite, a tým aj k zníženiu finančného stresu, môže výrazným spôsobom prispieť pasívne investovanie napríklad prostredníctvom ETF fondov. Svojou podstatou je vhodné pre tých, ktorí chcú zhodnocovať svoj majetok dlhodobo, nad úrovňou inflácie, v malých sumách a bez toho, aby museli sledovať trhy, či orientovať sa v problematike. Ide v súčasnosti o najjednoduchší spôsob zhodnocovania voľných prostriedkov, ktorý je dostupný na trhu,“ uzatvára.
Zdroj titulná foto: Pexels_Pixabay
Tlačovú správu spracovala: Veronika Samborská