Dôchodkový systém na Slovensku čaká významná a dlho očakávaná zmena, ktorá má odstrániť jednu z najzásadnejších nerovností, ktoré v ňom roky pretrvávali. Ide o takzvaný rodičovský dôchodkový paradox – hoci rodičia, najmä matky, počas života venujú dlhé roky starostlivosti o deti, ich dôchodky bývajú citeľne nižšie. Dôvodom je spôsob, akým štát doteraz započítaval obdobia materskej a rodičovskej dovolenky pri výpočte penzie.
Tento prístup však čoskoro zmení novela zákona o sociálnom poistení, ktorú predstavilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.
Prevratná reforma
Minister Erik Tomáš oznámil zámer zásadnej reformy, ktorá by mala vstúpiť do platnosti od 1. januára 2026. Cieľom je, aby sa obdobie starostlivosti o dieťa nehodnotilo ako „slabšie“ alebo menejcenné v porovnaní s obdobím zamestnania. Naopak, štát ho začne posudzovať ako obdobie, keď rodič pracoval, a vďaka tomu sa mu započíta do dôchodku spravodlivejším spôsobom.
Podľa doterajšej legislatívy platil štát za rodičov na materskej či rodičovskej dovolenke odvody z vymeriavacieho základu, ktorý predstavoval len 60 % priemernej mzdy. Tento fakt spôsoboval, že sa roky strávené výchovou detí do systému dôchodkového poistenia započítavali ako obdobia s nízkym príjmom, a to malo priamy negatívny vplyv na výšku dôchodku. V mnohých prípadoch sa to dotýkalo najmä žien, ktoré okrem profesijných povinností dlhodobo zabezpečovali aj starostlivosť o rodinu.
Prečítajte si: Láska, ktorá nás zmení: Čo so ženami robí materstvo?
Novela zákona má za cieľ túto dlhoročnú nespravodlivosť napraviť. Nový systém výpočtu dôchodkov bude vychádzať z priemernej mzdy rodiča pred a po období starostlivosti o dieťa. Tento spriemerovaný zárobok bude potom použitý ako základ aj pre obdobie, keď bol rodič na materskej alebo rodičovskej dovolenke, teda v čase, keď nepracoval, ale sa plnohodnotne staral o dieťa.
Aby sa predišlo špekulatívnym konaniam, bude potrebné preukázať určitú dobu reálne odpracovaných rokov. Zmeny sa budú týkať starobných, predčasných aj invalidných dôchodkov.
Prečítajte si: Medzi dvoma generáciami: Keď ženy po päťdesiatke vymenia starostlivosť o deti za starostlivosť o rodičov
Prijatie novely zákona
Ministerstvo práce odhaduje, že sa zmena dotkne približne 500-tisíc dôchodcov a dôchodkýň. Tí si po prepočítaní môžu prilepšiť v priemere o 180 až 200 eur ročne, pričom sa suma bude líšiť podľa počtu detí, o ktoré sa počas života starali. Významným pozitívom je aj to, že zákon garantuje, že nikomu sa dôchodok nezníži, po novom sa môže iba zvýšiť alebo zostať na pôvodnej úrovni.
Sociálna poisťovňa bude potrebovať na prepočítanie všetkých dôchodkov aj niekoľko rokov, ale všetky peniaze budú seniorom vyplatené aj spätne od začiatku roka 2026. Trvalý ročný dopad na Sociálnu poisťovňu by mal byť podľa ministra práce okolo 40 až 50 miliónov eur, čo dôchodkový systém zvládne.
Prijatie novely zákona sa javí ako dôležitý krok k väčšej spravodlivosti a uznaniu rodičovskej práce ako nenahraditeľnej súčasti spoločenského prínosu. Dôchodkový systém sa tak začne viac približovať realite života rodín a hodnotám, na ktorých spoločnosť stojí.

Uznanie rodičom
Rodičia, ktorí sa starajú o svoje deti, si zaslúžia, aby bola ich starostlivosť ocenená aj vo forme dôchodku. Rodičovstvo nie je prestávka v práci, ale zodpovednosť na plný úväzok, ktorá formuje budúcnosť celej spoločnosti. Nová legislatíva je nielen ekonomickým nástrojom, ale aj symbolickým gestom uznania. Konečne dáva jasne najavo, že výchova detí má rovnakú hodnotu ako platené zamestnanie. Je to dôležitý krok k spravodlivejšiemu dôchodkovému systému, ktorý si váži tisícky matiek a otcov po celom Slovensku.
Zdroj titulná foto: Pexels_Ivan Savkov
Zdroj: https://www.mpsvr.sk/sk/uvodna-stranka/informacie-media/aktuality/odstranime-diskriminaciu-dochodkoch-matky-seniorky.html, https://www.finreport.sk/ekonomika/dochodky-pre-matky-sa-v-2026-zvysia-stat-uzna-starostlivost-o-deti-ako-plnohodnotnu-pracu/
Autorka článku: Veronika Samborská