Do mailovej schránky bol dnes doručený všetkým podporovateľom Amnesty International príspevok s titulkom Nový rok začíname s novými bremenami. Jeho autorom je riaditeľ Amnesty International Slovensko, Rado Sloboda, ktorý trafil klinec po hlavičke. Vláda má totiž skutočne zodpovednosť nielen za konsolidáciu verejných financií, ale aj za to, kto ju zaplatí.
Zvýšenie DPH prináša vyšší príjem do štátneho rozpočtu, ale aj vyššie ceny, ktoré vytvárajú spotrebiteľom vrásky na čele. Zväčšenie DPH môže pomôcť vláde pokryť rozpočtový deficit alebo financovať nové projekty, no reálne a bolestivo zasiahne do fungovania slovenských domácností.
Príspevok od Rada Slobodu uvádzame v plnom znení. Prvý deň roku 2025 si zamyslenie sa nad tým, ako sa prehĺbi chudoba ľudí, ktorí už beztak žijú na hranici chudoby, zaslúži. Avšak, pri zamyslení sa by zostať nemalo…
Nový rok začíname s novými bremenami
Začiatok nového roka je obdobím nových predsavzatí, ale aj nového štátneho rozpočtu. Ten na rok 2025, zameraný na fiškálnu konsolidáciu, so sebou prináša aj zásadné zvýšenie príjmov z dane z pridanej hodnoty (DPH). Pre zákonodarcov je to pomyselné fiškálne víťazstvo. No pre ľudí s nízkymi príjmami je to zlovestný signál prichádzajúcich ťažkostí. Pre nich to nie je len zvýšenie o 3 percentuálne body – je to rozdiel medzi vykúreným domovom či jedlom na stole. Bremeno konsolidácie tak padá na tých, ktorí si to najmenej môžu dovoliť.
DPH je „tichá“ a nemilosrdná daň. Nezobrazí sa na výplatnej páske, nezvolá ľudí do ulíc ako zvýšenie daní z príjmov. Ticho sa však vkradne do každej účtenky pri pokladni. Pár topánok, žehlička alebo mesačný lístok na autobus o niečo zdražejú. No dôsledky pre tých, ktorí sú na spodku príjmovej pyramídy, sú existenčné.
DPH je regresívna daň. To znamená, že odkrajuje väčšiu časť koláča ľuďom s nižšími príjmami v porovnaní s tými, ktorí zarobia viac. Pre ľudí s už aj tak napätým rozpočtom znamená zvýšenie DPH vyššie ceny za každodenné nevyhnutnosti: oblečenie, hygienické a domáce potreby. Naopak, ľudia s vyššími príjmami míňajú menší podiel svojho príjmu na základné tovary a služby a dokážu rastúce ceny absorbovať bez výrazného obmedzenia. Zvyšok ich príjmu často smeruje do úspor alebo investícií bez dodatočného zdanenia.
Očakáva sa, že v roku 2025 bude DPH tvoriť až 30 – 35 % všetkých daňových príjmov, čo z nej robí najväčší zdroj príjmov do štátnej pokladnice. Prílišné spoliehanie sa na príjmy z DPH odhaľuje hlbší problém daňovej politiky: neschopnosť vyvážiť nepriame dane, ako je DPH, progresívnejšími opatreniami založenými na ľudských právach, ako sú dane z príjmu alebo majetku.
S nárastom cien v reakcii na zvýšenie DPH sa nerovnosť ešte prehĺbi. Inflácia, ktorá sa v roku 2025 odhaduje na 5,4 %, zväčší núdzu, ktorú už teraz pociťujú ľudia s nízkymi príjmami. Zvýšenie cien bude znamenať, že mnohým sa opravy v byte odložia, nákupy zredukujú a kvalita života zníži.
Otázkou roka 2025 bude, ako dlho dokážu ľudia nafukovať svoj už aj tak napnutý rozpočet, kým sa pre nich základné potreby stanú nedostupnými.
Do roku 2025 sme vstúpili so zníženou kúpyschopnosťou v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Takto by sa ale verejné financie konsolidovať nemali. Konsolidácia nemôže byť postavená na prehlbovaní chudoby a nerovnosti. Vláda má zodpovednosť nielen za konsolidáciu verejných financií ale aj za to, kto ju zaplatí.
Amnesty International
Amnesty International je medzinárodná nezisková organizácia, ktorá sa zameriava na ochranu ľudských práv. Bola založená v roku 1961 britským právnikom Petrom Benensonom a odvtedy sa stala jednou z najznámejších organizácií na svete, ktoré bojujú za spravodlivosť, slobodu a rovnosť.
Hlavným cieľom organizácie je:
- Obhajoba ľudských práv: Organizácia monitoruje porušovanie ľudských práv a vyvíja tlak na vlády, spoločnosti a jednotlivcov, aby tieto práva rešpektovali.
- Zastavenie nespravodlivostí: Bojuje proti mučeniu, nespravodlivému väzneniu, diskriminácii, trestu smrti a iným formám represie.
- Podpora slobôd: Obhajuje slobodu prejavu, zhromažďovania, vierovyznania a iných základných práv.
Oblasti pôsobenia:
- Práva utečencov a migrantov: Amnesty International sa zaoberá ochranou ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy kvôli konfliktom, prenasledovaniu alebo chudobe.
- Rovnosť pohlaví: Bojuje za práva žien a LGBTQ+ komunít.
- Spravodlivosť: Podporuje právo na spravodlivý proces a spravodlivosť pre obete porušovania práv.
- Koniec násilia: Pracuje na eliminácii násilia voči zraniteľným skupinám.
Práca Amnesty International je založená na podpore dobrovoľníkov a darcov, ktorí veria v ľudské práva ako univerzálne hodnoty.
Zdroj foto: FB Artforum BB
Autorka článku: Veronika Samborská