Róbert Záchej pôsobí v spoločnosti Siemens ako P&O Business Partner. Aktívne sa angažuje v podpore rôznorodosti a inklúzie na pracovisku. Zameriava na rovnaké príležitosti a tvorbu motivujúceho pracovného prostredia pre zamestnancov rôznych vekových skupín, kultúr a pohlaví.
Equal odmeňovanie je pre Róberta Zácheja základom spravodlivosti. Prezradil nám, ako funguje férové odmeňovanie v spoločnosti Siemens, partnera diskusie Equal Pay Day konferencie, ktorá sa uskutoční od 7. do 9. novembra v Bratislave.
DNA Siemens
Férové odmeňovanie je zakorenené v DNA Siemens ako jeden z faktorov udržateľnosti. Ako však tento záväzok naplniť? Jeden z predpokladov férového odmeňovania je, že porovnávame porovnateľné. Základnými stavebnými kameňmi pre splnenie tohto predpokladu sú systematika pracovných pozícií s ohodnotením ich náročnosti, pravidelná revízia zaradenia jednotlivých zamestnancov do tejto systematiky, aktuálne dáta o odmeňovaní z relevantného externého a interného prostredia a analytika na vyhodnotenie pozície a odchýlok jednotlivcov a skupín voči dátam.
Katalóg pozícií
V koncerne Siemens máme zavedený globálny katalóg pracovných pozícií s typovým popisom pracovných činností, ktoré sme lokalizovali na naše podmienky a v kombinácií s koncernovým popisom úrovne náročnosti ho používame na zaradenie každého zamestnanca. Cez mostíky medzi naším zaradením a systematikou spoločností, ktoré nám poskytujú trhové dáta, tak vieme k funkciám a jednotlivým zamestnancom priradiť trhový benchmark, ktorý využívame pri každoročnej úprave miezd, pri nastavení odmeňovania nových zamestnancov, ako aj v prípadoch preradenia na inú rolu, či návratoch po rodičovskej dovolenke.
Prečítajte si: Róbert Záchej: Pre Siemens predstavuje rôznorodosť názorov a postojov obrovskú príležitosť rozvíjať sa
Agenda férového odmeňovania
Koncernové iniciatívy ako aj európska legislatíva posúva agendu férového odmeňovania na ďalšiu úroveň. Zvyšuje nároky na analytiku s využitím náročnejších štatistických metód a spracovanie a poskytovanie dát cez sofistikovanejšiu dátovú infraštruktúru, s cieľom robiť kvalifikované rozhodnutia podložené dátami.
Spravodlivosť v odmeňovaní
Pri porovnaní odmeňovania žien a mužov sa na trhu môžeme stretnúť so základným modelom, kedy porovnáme medián cieľového príjmu celej populácie zamestnancov žien s mediánom mužov krížom cez pozície, náročnosti a iné faktory. Tento výpočet môže vypovedať o štruktúre firmy, no poskytuje skreslený výsledok a nevypovedá o rovnakej mzde za rovnakú prácu. K využitiu sa tak dostávajú multifaktorové regresné analýzy zohľadňujúce viacero faktorov, ako sú pracovná pozícia, náročnosť práce a seniorita na danej pozícií, lokalita, seniorita na trhu práce, veľkosť tímu, rozsah zodpovednosti a iné. Výsledkom tak nie je rovnosť, ale spravodlivosť zohľadňujúca legitímne faktory rozdielov v odmeňovaní.
Prečítajte si: Trojdňový maratón Equal Pay Day konferencie
Vyrovnanie rozdielov
Zabezpečenie férového odmeňovania je práca so živím organizmom, tak ako sa menia úlohy vo firme, vznikajú a zanikajú roly, zamestnanci prichádzajú, odchádzajú a menia funkcie, mení sa aj pracovný trh. Vyrovnanie identifikovaných rozdielov v odmeňovaní môže byť zároveň behom na dlhšiu trať s ohľadom na ekonomické možnosti podnikov a cykly úprav miezd. Preto je vhodné začať čím skôr.
Rolu P&O v tomto ohľade vnímam ako niekoho, kto udržuje povedomie o dôležitosti férovosti v odmeňovaní, podporuje potrebnú transparenciu v odmeňovaní a zároveň dbá na dodržiavanie ochrany citlivých údajov a zachovanie need-to-know principle, poskytuje, spracúva a interpretuje dáta a dáva odporučenia.
Zdroj titulná foto: FB Siemens
Zdroj foto: www.equalpayday.sk
Tlačovú správu spracovala: Veronika Samborská