Lucia Kleštincová: My ženy sme a vždy budeme prínosom pre každé odvetvie. Svet IT nie je výnimkou

Dátum

Zdieľať článok

Facebook
Twitter
LinkedIn

PosAm je slovenská spoločnosť, ktorá vznikla v roku 1990. Myšlienka založenia firmy skrsla v hlave nadšencov IT technológií, ktorí sa doslova od nuly vypracovali na špičkového systémového integrátora. V čom spočíva tajomstvo úspechu IT spoločnosti, na čo sa sústredí a prečo vyvíja silnú iniciatívu smerom k mladým ženám, ktoré v IT sektore chýbajú? O tom sa pozhovárame s Luciou Kleštincovou, ktorá ženy neúnavne podporuje a pracuje na posilnení ich postavenia v spoločnosti.

Úspech ruka v ruke so znalosťou podnikania

 

Spoločnosť PosAm sa, okrem iného, zameriava na vývoj, integráciu a správu softvérových diel a v oblasti informačných technológií motivuje svojich zákazníkov k inšpiratívnym riešeniam. V čom hľadáte ako mentorka a koučka inšpiráciu vy?

Veľmi ma inšpirujú lídri odhodlaní spochybňovať takzvané pravdy, ktoré u nás dlho formovali údajne nemennú realitu, a teda vyjadrenia typu Ženy nepatria do IT ako aj do politiky, je tam príliš matematiky a korupcie. Rozhodni sa, či chceš byť za múdru alebo za peknú. Na to alebo ono žena ako ty nemá. Nemôžeš mať kariéru aj deti, vyber si. Jasné, že si o tej ponuke nevedela, chlapi si to hovoria pri pive. Som veľmi pyšná na klientky a klientov, ktorí ma oslovia, lebo v tom momente už spravili najdôležitejší krok. Prvý krok k oslobodzovaniu sa od týchto právd a k pretváraniu svojho života na verziu, ktorá je viac ich. Potom si už sami, s mojou podporou, dokážu vytvoriť novú víziu, definíciu úspechu, či stratégie pre život s väčšou mierou pohody, integrity a dopadu na témy, na ktorých im záleží.

Vyzretá a stabilná spoločnosť, akou PosAm jednoznačne je, napriek úspechom stále napreduje. Nestagnuje, vyvíja sa. Je to aj tým, že neustály tok technologických inovácií prináša nové možnosti. Prináša nové príležitosti IT sektor, viac menej mužský svet, aj ženám?

Samozrejme. Ženy sú nielen používateľky technológií, ale aj ich tvorkyne a líderky IT firiem. Ženy prinášajú do IT sektora rozmanitosť a iný pohľad na vec, a práve uvedomenie si tejto pravdy aj na pôde PosAm, je jedným z kľúčových prvkov úspechu. A taktiež jeden z hlavných dôvodov, prečo PosAm rozvíja iniciatívy smerom k ženám v IT sektore. Ja osobne s hrdosťou sledujem ich úspechy na akomkoľvek mieste v procese vývoja technológií. Už dávno nie sú len v akýchsi podporných, HR či marketingových funkciách. Otázkou ostáva, ako zničiť stereotypy, ktoré sa snažia mladým dievčatám stále prezentovať technologický svet ako príliš mužský a neprívetivý. Verím, že jednou z ciest, ako búrať tieto zažité stereotypy, je aj prezentácia príbehov úspešných žien v IT svete. Práve tieto dámy, ktorých je aj v PosAm hneď niekoľko, sú podľa mňa ukážkou toho „ako sa to dá“, a nie „prečo to nejde“. 

Firma PosAm sa nebojí náročných výziev a aktuálne sa zameriava aj na to, aby vtiahla do IT odvetvia viac mladých žien. Akým spôsobom?

S úsmevom dlhodobo tvrdím, že nielen efektívne, ale aj veľmi autenticky a hodnotovo. Nie je to len PR snaha o pozícionovanie sa ako zamestnávateľská značka príťažlivá pre ženské talenty. Je to skutočná hodnota, ktorá PosAm charakterizuje, odkedy vznikol ako rodinne založená firma. Vidno to každý deň aj v atmosfére a fungovaní firmy.

Prečítajte si: Sociologička Barbora Holubová: Ak sa ženám vytvoria vhodné podmienky, sú ochotné začať novú kariéru

Ako podporu ženám PosAm poskytuje?

Počula som mnoho príbehov o tom, ako bola žena oslovená s ponukou na zvýšenie platu, na dorovnanie sa štandardu na jej pozícii, či ako bola ďalšia podporená v čase komplikovanej rodinnej situácie. Pretože to, že je žena nielen zamestnankyňou, ale predovšetkým matkou, je dôvodom na rešpekt, nie na znevýhodňovanie. Nedávno sme sa zas rozprávali o tom, ako sa v PosAm ženy všeobecne cítia „normálne”, na rozdiel od iných firiem zaťažených sexizmom, diskrimináciou či neúnosnou pracovnou záťažou. To sú príbehy, ktoré prekonajú akýkoľvek marketing. Ale hlavne sú to príbehy z reálneho života reálnych žien, ktoré vďaka rovnocennému prístupu k ženám, neustále rozvíjajú svoju IT kariéru, a tá nemusela odštartovať len v IT sfére. 

Majú ženy v spoločnosti IT technológií svoje miesto?

Jasné, tak ako v akomkoľvek inom sektore. Na 100 %. Otázkou je len stratégia na spojenie atraktívnej ponuky zamestnávateľa a excelentného profilu uchádzača. Ja sama som bola na svoju pozíciu v PosAm prijatá v čase, keď som skončila štúdium verejných politík v Londýne. Myslím si, že nehralo rolu, že som žena. CEO si ma vybral preto, aký som mala profil, diplomy, skúsenosti a schopnosť realizovať neštandardné projekty, pre ktoré dlho nevedel nájsť vhodného človeka. Bolo mi povedané, že moja výhoda je práve to, že som v tom čase ešte nemala vyštudovaný žiadny technologický odbor, a tak som vedela ako biznis konzultantka zmysluplnejšie prepájať firmu s potrebami zákazníkov vo verejnej správe.

Čím ste sa v PosAm zaoberali vo svojich začiatkoch?

Moje prvé roky v PosAm som sa venovala najmä vytváraniu projektu na prepájanie škôl s trhom práce, kampani za rozbeh monitoringu, uplatneniu absolventov v praxi a komunikácii o týchto témach. A to od stredoškolákov, cez kariérne poradkyne až po ministerstvá, politikov, médiá a influencerov.

Je váš príbeh podnetný aj pre ostatné ženy?

Často tento príbeh mojej „IT kariéry” zdieľam s inými ženami. Inšpiruje ich, ako som relatívne kľukatou cestou prešla rolami od riadenia projektov spoločenskej zodpovednosti a public affairs až po viac technologické a biznis role. Otvára im to obzory a dodáva ľahkosť v premýšľaní o svojej kariére. Aj na mojom príbehu vidia, že IT sektor je oveľa viac než len programovanie. Ponúka nekonečno možností aj pre tie ženy, ktoré si nesú so sebou napríklad nelásku k matematike. A samotný príbeh mojej kariéry v PosAm hovorí tiež o výnimočnom postoji tejto firmy, ktorá hľadá talent, znalosť, usilovnosť, šikovnosť a potenciál, nezávisle od toho, v akom tele je ukrytý. PosAm nemá strach prijať šikovného kandidáta, ak je vyhodnotený ako odborne viac spĺňajúci požiadavky obsadzovanej pozície, ale ak je najvhodnejšou kandidátkou mladá žena s malým dieťaťom, dostane úplne rovnakú príležitosť. 

Viac ako 30 rokov skúseností a podpora talentov

 

V PosAm sa nezabúda na začiatky, na budovanie spoločnosti od základov. A aj to je dôvod, prečo neustále podporuje rozvoj talentov a odovzdáva svoje skúsenosti ďalej. Venuje pozornosť šikovným žiakom od základných škôl až po dospelých IT profesionálov. Ako podpora talentov prebieha v praxi?

Projekt Nemaj na saláme, ktorý sme začali ešte v roku 2011, bol zameraný na zvýšenie povedomia medzi stredoškolákmi o kariére v technologických odboroch. V súčasnosti je jedným z nosných pilierov podobných aktivít Full-Stack Academy (FSA). FSA je ucelený vzdelávací program, určený primárne pre študentky a študentov vysokých škôl technického zamerania, ale samozrejme šikovným kandidátkam a kandidátom z iného prostredia sa medze nekladú.

Prečítajte si: Barbara Skálová Kapciová: Učím mamy rozmýšľať ako manažérky

Čo môže program FSA študentom priniesť?

Ponúka ucelený pohľad na vývoj softvéru, a to nielen teoreticky, ale aj s dôrazom na praktické aplikovanie poznatkov. Účastníčky a účastníci FSA sa na praktických príkladoch naučia, ako softvérové dielo vzniká od začiatku až po jeho odovzdanie zákazníkovi. Motiváciou pre účasť nie sú len získané vedomosti a finančná odmena, ale hlavne reálna možnosť pre najúspešnejšie dievčatá a chlapcov získať pracovnú príležitosť v etablovanej IT spoločnosti, kde sa ich nikto nebude pýtať, či spĺňajú požiadavky na minimálny odpracovaný počet rokov praxe, ale budú vnímaní ako plnohodnotní členovia tímu so širokou bázou vedomostí. Za mňa je to ďalší príklad toho, že to firma myslí vážne a dáva študentom skutočne kvalitné doplnkové vzdelávanie a nielen ad hoc podujatia s pizzou a pivom zadarmo, ako to často robí konkurencia. 

Nachádzajú sa medzi podporovanými talentami aj dievčatá, ženy?

Dôležité spojenie v tejto otázke je podporovaný talent. Áno, každoročne sú medzi účastníkmi FSA dámy. Ale ako všetci vieme, je podstatné stanovovať si ambiciózne ciele, takže viem, že PosAm by ich tam rozhodne chcel privítať oveľa viac. Takže ak ste sa dočítali až sem, milé mladé dámy, prihláste sa do ďalšieho ročníka Full-Stack Academy alebo sa do PosAm ozvite cez sociálne siete. Ale ženy sú samozrejme vítané na akejkoľvek pozícii. Na stáže, výskum pre diplomovú prácu a množstvo iných spoluprác. 

Má nežnejšie ženské pohlavie vôbec o prácu a sebarozvoj v IT sektore záujem?

Výskum ukazuje, že ženy sú často prekvalifikované, prevzdelané, prementorované, ale podsponzorované. Chcem tým povedať, že ženy sa veľmi snažia uspieť, no potrebujú k tomu konkrétnu podporu. A tá musí často prísť od mužov, ktorí zatiaľ v IT sektore dominujú vedúcim pozíciám a veľakrát si nové príležitosti posúvajú v rámci svojich neformálnych sietí. Je potrebné investovať do aktívneho rozbíjania stropov, predsudkov a limitácií, ktorým ženy čelia. Sú výborne pripravené, ale potrebujú sa dozvedieť, kde sú pre ne otvorené príležitosti. Muži by mali byť zodpovední a pomáhať roztápať rodové stereotypy a pýtať sa samých seba, aký extra krok by mohli spraviť napríklad pri zdieľaní príležitostí tak, aby sa o nich dozvedeli aj nové komunity. Ale viete čo je v podstate rovnako dôležité? Aby sme si všetko vyššie uvedené uvedomili aj my, ženy. Sme a vždy budeme prínosom pre každé odvetvie, svet IT nie je výnimkou. 

Koučka, mentorka a žena na správnom mieste

 

Minulý rok sa konala v Bratislave prvá slovenská Equal Pay Day konferencia. Stali ste sa ambasádorkou tejto konferencie. Prečo stojíte za ženami, podporujete ich rast a snažíte sa im pomáhať v posilnení ich postavenia v spoločnosti?
Miera rodovej rovnosti v našej spoločnosti je pre mňa neakceptovateľná. Z hľadiska hodnôt, na ktorých mi záleží, aj z hľadiska smerovania, ktoré si zaslúži naša krajina. Nedokážeme sa pohnúť k vyššej inovatívnosti, prosperite a k zdravej spokojnej spoločnosti, pokiaľ minimálne polovica populácie bude naďalej čeliť diskriminácii, násiliu a nerovnému zaobchádzaniu všade, kam sa pozrieme. Rovnosť platov je jedna z týchto tém, preto je pre mňa prirodzené podporovať aj Equal Pay Day. Ženy dnes nielenže odvádzajú pre spoločnosť viacero full-time zamestnaní naraz, pretože sa popri práci starajú aj o domácnosť, deti či iných príbuzných, ale zároveň prinášajú novú kvalitu líderstva, tímovej spolupráce, ľudskej komunikácie a sociálneho zmieru. Kým budú dievčatá u nás vyrastať s príbehmi o tom, ako musia byť zachránené šikovným princom, ako nemajú byť príliš emotívne, ako nemajú vystrkovať rožky a namiesto toho majú byť vďačné a viac sa snažiť, je potrebné pokračovať v týchto konverzáciách a podporovať do líderských funkcií ženy, ktoré majú odvahu tieto mýty búrať. 

Bol v minulosti niekto, kto pomohol na kariérnej ceste vám?

Okrem spomínaného CEO PosAm, muža v IT svete, ktorý už vtedy videl môj potenciál? Som veľmi vďačná množstvu ľudí, ktorí ma na mojej ceste podporili práve tak, že verili v kombináciu môjho potenciálu, zvedavosti a akejsi univerzálnej schopnosti preskakovať medzi sektormi, témami, krajinami. Že ma naučili byť hrdou na moje konzultantské srdce, európske kvalifikácie a vášeň pre verejnú službu. Na Slovensku to boli rôzne šéfky. Od Mati Hrvolovej na Ministerstve zahraničných vecí po Vieru Liebe v stredoeurópskej konzultačke Weastra. V PosAm to bol pán riaditeľ Marek, ale aj kolegovia a učitelia Peter, Jozef, či Michal, ktorých touto cestou pozdravujem. V Európskej komisii to boli moji šéfovia Pedro, Nikita či Eric, ktorí ma previedli objavovaním legislatívnych procesov pre turizmus, verejné obstarávanie, Brexit rokovania či postpandemickú pomoc nášmu priemyslu. No a medzitým som mala šťastie na podporu množstva z vás pri rôznych experimentoch, kreáciách, networkoch, či pro bono projektoch, ktoré by iní označili za „príliš to alebo ono”. Ďakujem vám za potlesky, úprimnú spätnú väzbu, nekonečné konzultácie, prepájanie na známych, či podporu ísť ďalej, aj keď človek stráca nádej. 

Ako reagujete na názor, že hovoriť o rodovej rovnosti je zbytočné?

Snažím sa najmä pochopiť, prečo si to daná osoba myslí. Je to muž, ktorý nikdy nezažil strach vracať sa večer domov? Je to žena, ktorá je vychovávaná v tom, že je v poriadku posúvať samú seba na posledné miesto, aj keď za tú nálož nerovných povinností platí svojim zdravím? Je to šéf, ktorý si má stále z čoho vyberať a širší dopad jeho aktivít na spoločnosť je mu ukradnutá? Je to politik, ktorého volebný úspech je postavený na marketingovom divadle a reálne netuší, ako sa u nás žije slobodnej matke? Je to privilegovaný expat, ktorý má zdroje na to, aby si zaplatil alternatívnu realitu pri zháňaní škôlky alebo pediatra? Je to lobista, ktorý vníma svet ako hru s nulovým súčtom a nikdy nezažil, že rokovania sa dajú viesť aj ľudsky a empaticky? Takto môžem pokračovať donekonečna. Odpoveď je v snahe otvoriť si vzájomne nielen perspektívu, ale aj srdcia a prebudiť sa k tomu, že v našej spoločnosti nebude ani prosperita ani zmier, pokiaľ jej väčšina nebude normálne reprezentovaná, vypočutá a podporená.

Hovorili sme o tom, čo posúva vpred spoločnosť PosAm. Prezraďte nám, čo posúva dopredu vás?  

Ten naplňujúci pocit, ktorý cítim večer po dni, kedy som tvorila s ľahkosťou pre zmysluplný projekt s rovnako nadšenými ľuďmi, v kontakte s prírodou a s možnosťou inšpirovať svojou víziou ďalších k tomu, aby sa odvážili robiť niečo pre nich nekomfortné, ale určite posúvajúce hranice toho, na čo sme zvyknutí. Je to možnosť byť hlasom novej kultúry líderstva v politickom priestore. Sú to koučingové stretnutia, workshopy či konferencie, cez ktoré dáva moja práca nástroje ďalším aktivistom a aktivistkám, rodičom či firmám, pretvárať si svoje projekty tak, aby v nich mali viac slobody, úsmevu a energie. No a v neposlednom rade klišé – moja dcéra. Každodenná výzva vychovávať ju tak, aby bola aspoň trochu imúnnejsia voči naratívu o tom, kým sa ako žena, Slovenka, či krásna blondínka môže alebo nemôže stať.

Zdroj foto: Lucia Kleštincová, PosAm, www.equalpayday.sk

Autorka článku: Veronika Samborská

Aktuality

Súvisiace články