Francúzka Gisèle Pelicot sa stala symbolom boja proti kultúre znásilnenia a patriarchálnemu zneužívaniu po tom, ako verejne vystúpila proti svojmu exmanželovi Dominiqueovi Pelicotovi. Ten priznal, že ju viac ako desaťročie omamoval drogami a umožňoval iným mužom, aby ju znásilňovali. Spolu s ďalšími 51 mužmi čelil obžalobe v jednom z najdesivejších procesov, aké Francúzsko zažilo.
Gisèle Pelicot si doslova prešla peklom, no spravodlivosť napokon zvíťazila. Exmanžel Dominique Pelicot bol uznaný vinným vo všetkých bodoch obžaloby. Súd vo francúzskom Avignone mu vymeral maximálny trest 20 rokov odňatia slobody. Vinnými súd uznal tiež všetkých 50 spoluobžalovaných.
Francúzska ikona
Statočná feministická hrdinka sa rozhodla, že proces bude verejný, čo je vo Francúzsku pri takýchto prípadoch veľmi zriedkavé. Chcela však prelomiť tabu a poukázať na to, že hanbu by nemali niesť obete, ale páchatelia. Jej odhodlanie poukázať na systémové problémy spojené s násilím páchaným na ženách a jej verejné vyjadrenia proti kultúre znásilnenia ju postavili do centra pozornosti. Vo veku 72 rokov sa stala hlasom obetí, ktoré často nemajú možnosť vyjadriť sa verejne. Jej odvaha tak neustále inšpiruje aktivistov nielen vo Francúzsku, ale aj v širšom medzinárodnom kontexte.
„Je načase, aby sa macho patriarchálna spoločnosť, ktorá bagatelizuje znásilnenie, zmenila.“ – Gisèle Pelicot
„Myslím si, že tento prípad by nám mal pomôcť pochopiť, aké bežné je znásilnenie a ako hlboko zakorenená je kultúra znásilnenia,“ povedala Rokhaya Diallo, komentátorka denníka Guardian. Podľa jej slov rozhodnutie Gisèle Pelicot vzdať sa anonymity, s cieľom otvoriť verejnú diskusiu o kultúre znásilnenia, jej pomohlo stať sa „hlasom obetí, ktoré nemajú možnosť byť v centre globálnej pozornosti“.
„Hanba nepatrí nám, ale im,“ povedala Gisèle Pelicot na súde počas procesu.
Tento prípad vyvolal vo Francúzsku veľkú vlnu pobúrenia. Aktivisti žiadajú zmenu zákona o znásilnení, aby po prvýkrát explicitne zahŕňal aj súhlas. Tento výnimočný prípad poukazuje na problémy, ktoré sú väčšie ako len jedna krajina. Mohol by byť zlomovým bodom v boji proti mýtom o kultúre znásilnenia – a prečo je také ťažké tieto mýty zmeniť.
Zdroj titulná foto: Pexels_KATRIN BOLOVTSOVA
Zdroj: IG Guardian
Autorka článku: Veronika Samborská